Foto: PU dubrovačko-neretvanska
Na području Policijske uprave dubrovačko-neretvanske u 2009. godini od ukupno 1 190 prometnih nesreća, evidentirano je 216 prometnih nesreća sa motociklistima i mopedistima ili 18% od ukupnog broja prometnih nesreća u 2009.g. Tijekom 2008.godine evidentirano je ukupno 275 prometnih nesreća u kojima su sudjelovali motociklisti i mopedisti ili 22% od ukupnog broja prometnih nesreća.
Izvršenom analizom stradavanja sudionika mopeda i motocikla na prometnicama naše županije tijekom 2008.g. smrtno je stradalo 12 osoba (10 vozača i 2 putnika). U protekloj 2009.godini dvije osobe su smrtno stradale ( 1 vozač i 1 putnik na motociklu), ukupno su ozlijeđena 172 sudionika, od kojih 57 teško i 115 lako, dok su u dosadašnjem razdoblju 2010.g. smrtno stradale 2 osobe (vozači motocikla).
Najčeše greške u prometnim nesrećama koje čine vozači mopeda i motocikala su: nepropisna ili neprilagođena brzina, nepoštivanje prednosti prolaska i nepropisno pretjecanje.
Najčešći prekršaji su nekorištenje zaštitne kacige, upravljanje prije stjecanja prava na upravljanje i upravljanje neregistriranim i tehnički neispravnim mopedima/motociklima.
Obzirom da se na cestama povećava broj vozača mopeda i motocikla, kategorija vozača koja je jedna od najugroženijih u prometu, Policijska uprava dubrovačko-neretvanska je u subotu 10. travnja na više lokacija na području naše županije (Dubrovnik, Orebić, Korčula, Metković i Ploče) organizirala promotivno preventivnu akciju u koju su se pored prometne policije uključili i kontrolori stanica za tehnički pregled, instruktori auto škola, djelatnici Hitne pomoći, predstavnici moto klubova i dr., a sve u cilju poboljšanja sigurnosti cestovnog prometa i propagiranja poželjnog ponašanja u prometu.
Policija će u narednom periodu maksimalnu pozornost posvetiti nadzoru i sankcioniranju prekršaja ove kategorije vozača. Cilj takvih aktivnosti je utjecati na smanjenje broja i posljedica prometnih nesreća, a obavljat će se u sklopu redovne službe, ali i kroz zasebne preventivno-represivne akcije u prometu.
Ovom prilikom posebno naglašavamo obveze i odgovornosti roditelja mladih osoba koje koriste motocikle i mopede, odnosno apeliramo na roditelje da prije same kupnje mopeda ili motocikla poduzmu sve potrebno (polaganje vozačkog ispita, obavljanje tehničkog pregleda i registracije vozila, provjera tehničke ispravnosti vozila, kupnja zaštitne kacige i dr.) kako bi mladi vozači bili što zaštićeniji i osposobljeniji za sigurno sudjelovanje u prometu.
Najčešći prekršaji vozača mopeda i motocikla:
- neprilagođena brzina kretanja vozila osobinama istanju ceste – predviđena novčana kazna u rasponu od 300 do 15 000 kuna
- nekorištenje zaštitne kacige – predviđena novčana kazna u iznosu od 1 000 kuna
- nepostavljanje registarske pločice na vidljivo mjesto – predviđena novčana kazna u iznosu od 300 kuna
- upravljanje mopedom ili motociklom koji nije registriran – predviđena novčana kazna u iznosu od 2 000 kuna
Napominjemo, da za prekršaje gdje je propisana novčana kazna u iznosu većem od 10 000 kuna (upravljanje prije stjecanja prava na upravljanje, alkohol u koncentraciji većoj od 1,5 promila….) policija primjenjuje ovlasti uhićenja i dovođenja osobe na Prekršajni sud.
Na kraju, skrećemo pozornost i ostalim vozačima na pojačanu prisutnost ove kategorije sudionika u prometu, odnosno, pozivamo ih na pojačani oprez prilikom uključivanja u promet i prestrojavanja, a posebice na povećanu opasnost oduzimanja prednosti prolaska motociklistima.
Stranica