Djeca, prijatelji u prometu

Slika PU_DN/slika.jpg

Foto: 
PU dubrovačko-neretvanska 
Kako bi podsjetili sve sudionike u prometu na prisutnost školaraca, posebice prvašića na našim prometnicama, Postaja Prometne Policije Dubrovnik i ove godine, u sklopu Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa i zadaćama Plana preventivnog i represivnog djelovanja policije u cestovnom prometu, provodi akciju „Djeca, prijatelji u prometu“ kojom se nastoji senzibilizirati javnost, posebice vozači, na oprezno ponašanje u prometu. Početak ove akcije obilježila je prezentacija policijskih vozila i opreme koja se koristi u svakodnevnom radu u nadzoru cestovnog prometa, a održala se na parkiralištu „Luke Dubrovnik“.
 
U sklopu akcije policijski službenici za preventivu cestovnog prometa Postaje Prometne Policije Dubrovnik održavaju predavanja i razgovore u svim prvim razredima osnovnih škola s ciljem upoznavanja djece sa temeljnim pravilima sigurnog sudjelovanja u prometu.
 
Djeca su jedna od najugroženijih kategorija sudionika u prometu, bilo da se radi o prijelazu preko ceste, igri na kolniku putem do škole ili kući ili čak kao putnici u vozilu.
 
U školskoj godini 2009/2010  na području pokrivanja Postaje Prometne Policije Dubrovnik u prve razrede je krenulo ukupno 554 djece, raspodijeljeno u 11 osnovnih škola. U svim tim školama održavaju se predavanja i razgovori u sklopu kojih se prvašićima dijeli i prigodni promidžbeni materijali, sigurnosne reflektirajuće naramenice koje bi djeca trebala nositi kada aktivno sudjeluju u prometu.
 
Napominjemo i da je u prvih osam mjeseci ove godine na području pokrivanja Postaje Prometne Policije Dubrovnik zabilježeno 37 prometnih nesreća u kojima je sudjelovalo 49 djece, a najmlađe od njih je bila beba od tek 4 mjeseca. Srećom, prošla je bez ozljeda kao i još 32 druge djece, sudionika prometne nesreće. Nažalost, u tim nesrećama 12 djece je zadobilo lake tjelesne ozljede a 5 djece teške tjelesne ozljede.
 
Istovremeno se vrši i pojačani preventivno-represivni nadzor u blizini škola, posebno u vrijeme početka i završetka nastave, radi nesmetanog i što sigurnijeg dolaska i odlaska djece u i iz škole. To se posebno odnosi na pojačane mjere prema vozačima koji ne poštuju prednost prolaska pješaka na pješačkom prijelazu, nepropisno parkirana i zaustavljena vozila u zonama škola, kao i na pojačanu kontrolu brzine kretanja vozila na prometnicama u zonama škole.
 
Od 1995. godine, od kada se redovno početkom nove školske godine i provodi ova akcija, broj smrtno stradale i ozlijeđene djece na hrvatskim prometnicama se smanjio. Također se promijenila i struktura stradale djece. Prije su djeca najviše stradavala kao pješaci, a danas najčešće stradavaju kao putnici u vozilima, najčešće svojih roditelja. Nažalost, djeca se još uvijek prevoze na prednjim sjedalima, sjede na stražnjim sjedalima nevezana ili se nalaze u neadekvatnim sjedalicama koje ne zadovoljavaju osnovne uvjete sigurnosti. To je problem na koji će se, između ostalog, usmjeriti djelovanje policije.
 
 


Stranica