Održano edukativno predavanje na temu "cyberbullyinga"

Slika PU_DN/face.jpg

Nastavkom dobre suradnje škola i Policijske uprave dubrovačko-neretvanske, jučer je u Osnovnoj školi „Gruda“ u Konavlima održano još jedno edukacijsko predavanje na temu zlostavljanja preko modernih tehnologija, popularno nazvano Cyberbullying. Predavanje je održala policijska službenica za prevenciju kriminaliteta, Andrijana Biskup. Predavanje je

Foto: Ilustracija

Nastavkom dobre suradnje škola i Policijske uprave dubrovačko-neretvanske, jučer je u Osnovnoj školi „Gruda“ u Konavlima održano još jedno edukacijsko predavanje na temu zlostavljanja preko modernih tehnologija, popularno nazvano Cyberbullying. Predavanje je održala policijska službenica za prevenciju kriminaliteta, Andrijana Biskup. Predavanje je bilo posebno prilagođeno roditeljima i nastavnicima učenika četvrtih, petih i šestih razreda spomenute škole, ali su korisne savjete doznali i svi oni koji su željeli uhvatiti korak s novim tehnologijama.

Cilj ovog predavanja bio je upoznati roditelje i nastavnike s različitim oblicima nasilja među djecom, te s ovim, relativno novim oblikom nasilja.

Cyberbulling se najčešće izvodi oblicima komunikacije u kojima identitet počinitelja može  biti skriven. Posljedice nasilja preko interneta katkad mogu biti ozbiljnije od onih prouzročenih međuvršnjačkim nasiljem u stvarnim situacijama. Naime, publika nasilja preko interneta često je mnogo šira od one na školskom igralištu ili u razredu. Uz to kod nasilja na internetu postoji snaga pisane riječi, jer žrtva može svaki put ponovno pročitati što je nasilnik o njoj napisao. Pisana riječ djeluje stvarnije od izgovorene. Vrlo je mala mogućnost za izbjegavanje nasilna ponašanja s obzirom na to da se na internetu može dogoditi bilo kad i bilo gdje. Na internetu nasilnik može ostati anoniman, a velikom broju djece upravo ta činjenica služi kao poticaj da se nasilno ponašaju, iako u stvarnom svijetu vrlo vjerojatno ne bi bila nasilna.

Jedan od popularnih oblika nasilja među vršnjacima je i nasilje putem mobitela. Uključuje bilo kakav oblik poruke zbog koje se osoba osjeća neugodno ili joj se tako prijeti.  Može biti tekstualna, video poruka, fotografija, poziv - odnosno bilo kakva višestruko slana poruka kojoj je cilj uvrijediti, zaprijetiti, nanijeti bilo kakvu štetu vlasniku mobilnog telefona.  

Roditeljima se na kraju dalo nekoliko savjeta što mogu poduzeti kako bi zaštitili svoju djecu, primjerice savjetovalo ih se da ograniče korištenje interneta, da kompjuter stave u dnevnu sobu, da odvoje vremena za razgovor sa svojom djecom. Također im je rečeno dabi se i oni sami morali upoznati, makar s osnovnim pojmovima kompjuterske tehnologije, e-poruka, društvenih mreža itd.

Učitelji i roditelji su nakon predavanja izjavili kako je tema odlično pogođena te da su saznali za neke od načina kako spriječiti cyber-bullying, odnosno vršnjačko nasilje na Internetu. Ovakva i slična predavanja policija planira i u narednim periodima.



Stranica