Naša je sveta obaveza čuvati uspomenu na te naše heroje

Slika topvijesti/godina_2009/prosinac_09/6_12_tx1_svjetlije_otkrivan.jpg

Foto: MUP
„Cijena ove naše slobode bila je i jest vrlo visoka. Oni najbolji, oni najhrabriji dali su sve što su imali. Dali su svoje živote. Hrvatski redarstvenici bili su prvi, bili su izvor iz kojeg je nastala i Hrvatska vojska i hrvatska
država. Naša je sveta obaveza čuvati uspomenu na te naše heroje. Njihova žrtva naša je obaveza da izgradimo i očuvamo domovinu kakvu su oni sanjali i željeli i zbog koje su se žrtvovali. Kao i u ratu beskompromisno ćemo se obračunati sa svima onima koji na bilo koji način stoje na putu da ova država bude zemlja u kojoj se poštuju ljudske vrijednosti, zemlja u kojoj se poštuju zakoni, zemlja poštenih i časnih ljudi. I ovaj spomenik bit će ovdje da sve one, koji prođu pored njega, da sve policajce ove policijske uprave, ljude ovog grada i županije podsjeti na ovu četrdeset trojicu hrvatskih redarstvenika. Neka nas podsjeti na njihove obitelji na koje ne smijemo zaboraviti. Briga za njih i o njima ostat će naša trajna zadaća. Neka nas ovaj spomenik uvijek podsjeti na njihovu plemenitu žrtvu, jer bez te žrtve ne bi bilo naše Domovine“, kazao je ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko među inim u svom govoru obraćajući se okupljenima u Dubrovniku, 6. prosinca, na Dan branitelja Grada Dubrovnika povodom otkrivanja spomenika četrdeset i trojici hrvatskih redarstvenika, policajca PU dubrovačko-neretvanske koji su poginuli braneći svoj grad Dubrovnik, županiju i domovinu Hrvatsku u Domovinskome ratu.

Prigodnoj svečanosti upriličenoj ispred zgrade PU dubrovačko-neretvanske u organizaciji Policijske udruge branitelja PU Dubrovnik 91 i PU dubrovačko-neretvanske, njezinih čelnika predsjednika Zlatka Bendera i načelnika Tončija Glumca nazočili su brojni uzvanici i gosti, među njima članovi obitelji poginulih redarstvenika, dubrovački branitelji, predstavnici braniteljskih udruga proizašlih iz Domovinskoga rata, bivši i sadašnji djelatnici PU dubrovačko-neretvanske kao i najviši dužnosnici grada Dubrovnika i Županije dubrovačko-neretvanske gradonačelnik Andro Vlahušić, župan Nikola Dobrosavić te saborski zastupnici Dubravka Šuica, Dragan Vukić i Tatjana Šimac Bonačić. Uz ministra MUP-a Tomislava Karamarka bili su tajnik njegova kabineta Dubavko Novak i zamjenik glavnog ravnatelja policije Milijan Brkić.

Prije nego što je sa Zlatkom Benderom otkrio spomen obilježje, brončani lik sv. Mihovila, zaštitnika policije, rad akademskog kipara Aleksandra Zvjagina ministar Karamarko je zahvalio organizatorima njegova postavljanja na promicanju uloge policije u Domovinskome ratu, a posebice i onima koji su pomogli na razne načine podizanje toga spomenika kazavši: „U ovoj prilici zahvaljujem Policijskoj udruzi branitelja PU Dubrovnik 91. koja uspješno promiče dostojanstvo i vrijednost Domovinskog rata te ulogu pripadnika aktivnog i pričuvnog sastava ove policijske uprave. Jer upravo ste vi dragi kolege, pripadnici svih postrojbi ove policijske uprave bili prvi stup obrane temelja mlade hrvatske države. Zahvaljujem i svima onima koji su pomogli da se podigne ovaj spomenik i da predstavlja mali dio zahvalnosti koju smo ostali dužni tim hrabrim ljudima.“

Zlatko Bender, predsjednik PUB PUD 91 pozdravljajući uzvanike, sve okupljene, zahvaljujući dobrim ljudima koji su nesebično pomogli realizaciju ovog projekta, članovima obitelji poginulih u svome je izlaganju također ponosno istaknuo nesebičnu žrtvu svojih suboraca, pripadnika policije u Domovinskome ratu te dodao: „Danas ćemo otkriti spomen obilježje te obilježiti žrtvu junaka Domovinskog rata, za poginule i nestale suborce, pripadnike policije, pri čemu želimo na dostojanstven način i trajno im zahvaliti u ime najvišeg motiva za koji su otišli u Domovinski rat, a to je slobodna i neovisna Republika Hrvatska. Četrdeset i tri poginula policijska branitelja, koji su nesebično žrtvovali sebe u ime spasa naroda i naše domovine, dužni smo ispravno upisati u povijest, pokazujući svetost njihove misije jer to je najmanje što smo mogli učiniti za njihovu žrtvu. Oni su dali najviše što se moglo dati za našu domovinu, a u biti, oni su otišli da bismo mi živjeli. Policijska udruga branitelja je s ponosom realizirala svoj prvi cilj podizanjem ovog  spomen obilježja.“

Spomen obilježje, kip sv. Mihovila, uz prigodne molitve posvetio je tajnik dubrovačkog biskupa vlč. Marin Lučić, dok je svečani program u kojem je sudjelovala Klapa Subrenum iz Župe dubrovačke te pročitana pjesma oca Veljka Mandića posvećena sinu poginulom policajcu Mariu Mandiću „Udobna im budi“ vodila glasnogovornica PU dubrovačko-neretvanske Marija Gjenero.

Inače, obilježavanje Dana dubrovačkih branitelja na blagdan sv. Nikole 6. prosinca je prisjećanje na 6. prosinca 1991. kad je grad Dubrovnik, spomenik svjetske kulturne baštine pod zaštitom UNESCO-a, doživio najveće razaranje u svojoj stoljetnoj slavnoj povijesti. Naime, toga dana u teškim zločinačkim topničkim napadima zloglasne JNA i srbočetničkih rezervista poginulo je 19, a ranjeno je čak 60 branitelja i civila. Na staru gradsku jezgru napadači su bacili više od dvije tisuće razarajućih projektila, u gradu je izgorjelo devet palača.

Tim povodom na dubrovačkom gradskom groblju Boninovo ispred Spomen obilježja izaslanstva grada, županije, MUP-a, PU dubrovačko neretvanske, braniteljskih udruga, obitelji poginulih u jutarnjim satima paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca odala su počast poginulima. U ime MUP-a i PU dubrovačko-neretvanske vijence su položila i zapalila svijeće izaslanstva predvođena ministrom Tomislavom Karamarkom i načelnikom Tončijem Glumcem.


Stranica