- Objavljeno: 15.02.2013.
Usvojena Deklaracija o strateškim prioritetima u borbi protiv cyber kriminaliteta
Foto: MUP
Usvajanjem Deklaracije ministara i visokih dužnosnika o strateškim prioritetima u suzbijanju računalnog kriminaliteta, u Dubrovniku je završena trodnevna „Konferencija o strateškim prioritetima u suradnji u suzbijanju kibernetičkog kriminaliteta“.
Na konferenciji, u organizaciji Vijeća Europe, kojoj su bili domaćini Ministarstvo unutarnjih poslova i Ministarstvo pravosuđa Republike Hrvatske sudjelovali su visoki dužnosnici i stručnjaci za područje suzbijanja kompjutorskog kriminaliteta.
Obraćajući se kao domaćin konferencije sudionicima CyberCrime@IPA projekta, ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić je, među ostalim, naglasio:
„Živimo u cyber svijetu prepunom informacijskih i komunikacijskih tehnologija, koji nam kao potpuno nova dimenzija otvara neslućene mogućnosti u životu i radu. Ovaj prostor i modernu tehnologiju, nažalost, koriste i oni čiji interesi nisu uvijek legitimni i legalni, pa su ugrožavanje cyber sigurnosti i cyber kriminalitet nažalost svakodnevna pojava. Nedavno je Symantec izvijestio o šokantnim statistikama s oko 430 milijuna novih tipova malware-a i oko 5,5 milijardi cyber napada koje je ta tvrtka spriječila u 2012. godini!
U porastu su slučajevi tzv. „phishinga“ - "pecanja" neopreznih korisnika, tzv. „krađa identiteta“ - osobito na društvenim mrežama, „hackinga“ - neovlaštenih pristupa, tzv. „spama“ - neželjene e-pošte i drugih prijevara sve do napada na najveće informacijske sustave i resurse.
Kao pravosudna i policijska tijela, našim građanima dužni smo pružiti sigurnost i djelotvornu zaštitu i od cyber kriminaliteta. Složit ćemo se da se među najvažnijim prioritetima u ovoj borbi nalaze djelotvorna međunarodna, regionalna i međuagencijska suradnja, djelotvorno zakonodavstvo, permanentna specijalizacija, suradnja s privatnim sektorom, sve to uz puno poštivanje ljudskih prava, privatnosti i sigurnosti osobnih podataka.
Kao ministri i visoki dužnosnici zaduženi za resore pravosuđa i sigurnosti, danas imamo izvrsnu priliku podržati buduću suradnju na spomenutim osnovama.
U Republici Hrvatskoj se slijedom postojećeg zakonodavnog okvira i preuzetih međunarodnih obveza na odgovarajući način sustavno razvijaju i jačaju kapaciteti za prevenciju i suzbijanje cyber kriminaliteta.
U Ministarstvu unutarnjih poslova kaznena djela iz područja cyber kriminaliteta u nadležnosti su specijaliziranog Odjela za visokotehnološki kriminalitet.
Zahtjevi za čuvanje podataka i zahtjevi za međunarodnu pravnu pomoć za pribavljanje podataka povezanih s kaznenim djelom mogu se uputiti posebnoj „kontakt točki 24/7 za cyber kriminalitet“.
Ministarstvo je uključeno u rad multidisciplinarnih tijela kojima je cilj učinkovit nacionalni odgovor na prijetnju cyber kriminaliteta i očuvanje informacijske sigurnosti u državi. Koristim priliku da još jednom zahvalim na potpori Europske unije i Vijeća Europe koja nam je pružena i kroz CyberCrime@IPA projekt, rekao je ministar Ostojić i dodao:
U interesu otvorenog, sigurnog i zaštićenog cyber prostora i naše zajedničke sigurnosti nastavit ćemo suradnju u skladu s usvojenim prioritetima i realnim mogućnostima, a rezultate rada naših stručnjaka kao dobre prakse u borbi protiv cyber kriminaliteta otvoriti za korištenje svima zainteresiranima.
Konferencija, koja se održavala od 13. do 15. veljače u dubrovačkom hotelu “Rixos Libertas”, bavi se strateškim prioritetima suradnje u borbi protiv kibernetičkog kriminaliteta u okviru projekta CyberCrime@IPA koji je započeo 1. studenoga 2010. godine i pokrivao je sljedeće zemlje i područja: Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Crnu Goru, Srbiju, Makedoniju i Tursku.
Na konferenciji sudjeluje 80-ak sudionika projekta, kao i stručnjaka za kompjutorski kriminalitet iz Europe, SAD-a, Afrike i Južne Amerike, te organizatora – Tajništva Vijeća Europe.
Na marginama konferencije ministar Ranko Ostojić sastao se s ministrom Federalne sigurnosti BiH Fahrudinom Radončićem.