"Mir i dobro" za veselije i ljepše blagdane

Slika PU_DN/mid.jpg

Akcija se provodi od 1993.godine na cijelom području Republike Hrvatske kako bi svim građanima i onima koji će za vrijeme blagdana boraviti u našoj zemlji osigurali mirne i ugodne blagdane uz povoljnu razinu javnog reda i mira te općeg stanja sigurnosti.

Foto: Ilustracija  

Danas, 13. prosinca, na području Policijske uprave dubrovačko-neretvanske započinje već tradicionalna akcija „Mir i dobro“. Akcija traje do 8. siječnja 2011.godine.

Akcija se provodi od 1993.godine na cijelom području Republike Hrvatske kako bi svim građanima i onima koji će za vrijeme blagdana boraviti u našoj zemlji osigurali mirne i ugodne blagdane uz povoljnu razinu javnog reda i mira te općeg stanja sigurnosti.

Tijekom prosinca, a posebice u blagdanskom razdoblju policija će pojačano kontrolirati neovlaštenu prodaju pirotehničkih sredstava. U cestovnom će se prometu posebna pozornost posvetiti većoj protočnosti prometa i suzbijanju ilegalnog unošenja pirotehničke galanterije preko graničnih prijelaza. Policija će provoditit pojačane aktivnosti u cilju sprječavanja zlouporabe vatrenog oružja, eksplozivnih tvari, pirotehničkih sredstava, streljiva i ostalih sredstava uporabom kojih mogu nastati neželjene posljedice.

 

Prodaja i uporaba pirotehničkih sredstava

Zakonom o eksplozivnim tvarima (NN, br. 178/04, 109/07 i 67/08) propisana je podjela pirotehničkih sredstava, njihova prodaja i uporaba.  

  • Pirotehnička sredstva I.razreda (pirotehničke igračke, odnosno bengalske šibice, naboji za dječje pištolje, konfeti-bombice, pucajući ulošci za cigarete, bomboni, žabice, čepovi i vrpce, pasje bombice, šibice za zlatnom i srebrnom kišom, naboji koji eksplodiraju pod nogama, male petarde i drugi slični proizvodi) – prodaja i uporaba dozvoljena tijekom cijele godine (kiosci, prodavaonice, pokretne trgovine) i to osobama starijim od 14 godina;
  • Pirotehnička sredstva II. razreda (petarde, žabice, konfeti za sobnu uporabu, manje rakete i drugi slični proizvodi), III. razreda (rakete, fontane, vatromete kutije, vodopadi, redenici, petarde s bljeskom, rimske svijeće i drugi slični proizvodi), T1 i P1 razreda – prodaja dozvoljena od 15.prosinca do 1. siječnja samo u prodavaonicama oružja, streljiva ili specijaliziranim prodavaonicama za prodaju pirotehničkih sredstava. Prodaja pirotehničkih sredstava II. razreda dozvoljena je osobama starijim od 16 godina, a III., T1 i P1 razreda osobama starijima od 18 godina. Pirotehnička sredstva III.razreda osoba mlađe od 18 godina mogu rabiti samo pod nadzorom roditelja ili skrbnika, i to samo u razdoblju od 27.prosinca do 1. siječnja.  Uporaba pirotehničkih sredstava II. i III. razreda zabranjena je u zatvorenim prostorijama, te na prostoru gdje se okuplja veći broj ljudi u razdoblju od 2. siječnja do 26. prosinca.

 

Kazne za nepoštivanje zakonskih propisa

Zakonom o eksplozivnim tvarima propisane su kazne za fizičke i pravne osobe. Tako su za korištenje pirotehničkih sredstava II. i III. razreda izvan dozvoljenog razdoblja, u zatvorenim prostorijama i na prostorima gdje se okuplja veći broj osoba propisane kazne za fizičke osobe u iznosu od 1 000 do 5 000 kuna. Ukoliko prekrši odredbe iz čl. 29. i 30. Zakona o eksplozivnim tvarima kojima se propisuje prodaja pirotehničkih sredstava pravnoj osobi može biti izrečena kazna u iznosu od 20 000 do 40 000 kuna, a odgovornoj osobi u pravnoj osobi u iznosu od 4 000 do 8 000 kuna.

Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira predviđene su sankcije (novčane i zatvorske kazne) protiv osoba koje npr. neovlašteno pucaju iz vatrenog oružja, pale rakete ili sličan eksplozivan, odnosno zapaljiv materijal.

Kazneni zakon RH za počinitelje kaznenog djela dovođenje u opasnost života i imovine opće opasnom radnjom ili sredstvom predviđa zatvorske kazne, a kod kaznenog djela nedozvoljenog posjedovanja oružja i eksplozivnih tvari propisane su novčane i zatvorske kazne. Od kaznenih sankcija nisu izuzete niti osobe koje neovlašteno kupuju, prodaju ili razmjenjuju predmete ili robu čiji je promet zabranjen ili ograničen. Ako pri tom nije počinjeno neko drugo kazneno djelo za koje je propisana teža kazna, biti će kažnjene novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

 

Savjeti građanima

Neoprezno i nestručno rukovanje pirotehničkim sredstvima može izazvati teške posljedice kao što su ozljede šaka, prstiju, lica i očiju, a o korištenju eksplozivnih naprava i vatrenog oružja da i ne govorimo.

U provedbi ove akcije veoma je važan doprinos svakog pojedinca jer proslava blagdana u prvom redu ovisi o svima nama. Valja imati na umu da se nesreće ne događaju nekom drugom.  Kako bi predstojeće blagdane proveli u ozračju mira i dobra, podsjećamo da je najbolja preventiva nekorištenje pirotehnike i drugih eksplozivnih i ubojitih sredstava, jer je obilježavanje blagdana bez toga svečanije i ugodnije.



Stranica