11. Europolov sastanak stručnjaka za zaštitu svjedoka

Slika topvijesti/godina2010/svibanj/dubrovnik04.jpg
  Foto: MUP

U razdoblju od 4. do 6. svibnja u Dubrovniku, u Hotelu Valamar Lacroma Resort, održan je 11. Europolov sastanak stručnjaka za zaštitu svjedoka.

Na svečanom otvorenju Europolovog sastanka danas, 5. svibnja, sudionicima su se obratili Troeles Oerting, pomoćnik direktora Europola i Oliver Grbić, glavni ravnatelj policije. Pozdravljajući u ime ministra Tomislava Karamarka, Ravnateljstva policije i u svoje osobno ime sudionike, glavni ravnatelj Oliver Grbić naglasio je kako je iznimno važno što se ovaj značajan međunarodni skup održava u Hrvatskoj: - Time se potvrđuje kako aktivno sudjelujemo u izgradnji i kreiranju europskog sigurnosnog sustava kroz zajednički rad, razmjenu znanja, iskustava i informacija s partnerskim službama diljem Europe - naglasio je glavni ravnatelj.

- Kako je jedno od najvažnijih pitanja za budućnost mlade Hrvatske države pitanje ulaska u Europsku uniju na taj način i mi u policiji nastojimo doprinijeti tim težnjama.

S obzirom da je Europol nastao sa stvaranjem Europske unije, ono što za Hrvatsku znači biti ravnopravna članica u zajednici europskih država - to za hrvatsku policiju znači biti ravnopravna članica i partner Europola - rekao je glavni ravnatelj Grbić.

Ravnatelj Grbić podsjetio je kako je Republika Hrvatska s Europolom zaključila Sporazum o operativnoj i strateškoj suradnji u siječnju 2006. godine, a u lipnju te iste godine Sporazum je ratificiran u Hrvatskom saboru. Temeljem toga Sporazuma u Ravnateljstvu policije ustrojena je Nacionalna kontaktna točka za suradnju s Europolom, a stvoreni su i administrativni uvjeti za njezin rad. Osim toga od 1. ožujka 2008. godine hrvatska policija ima svog časnika za vezu pri Europolu, što predstavlja važan mehanizam za suradnju.

Osvrćući se na ustroj i aktivnosti Odjela za zaštitu svjedoka u Republici Hrvatskoj, glavni ravnatelj Oliver Grbić podsjetio je kako je Hrvatska 2004. godine donijela Zakon o zaštiti svjedoka te da je iste godine formirala Policijsku jedinicu za zaštitu u okviru Uprave kriminalističke policije, kao i potom Povjerenstvo koje donosi odluke o uključivanju osoba u program i o prestanku programa zaštite svjedoka.

- Da je hrvatski model dobar potvrđuje i činjenica kako se kroz CARDS Program preuzima u većini zemalja u regiji te da u obuci kadrova sudjeluju i naši stručnjaci  - istaknuo je glavni ravnatelj Grbić.

Prve programe zaštite svjedoka Republika Hrvatska započela je provoditi 2005. godine. Danas organiziramo i provodimo programe zaštite više osoba i članova njihovih obitelji. Istodobno, broj uključenih osoba varira jer neki programi prestaju, novi se otvaraju, a neki traju već više godina. - U ovim poslovima naš Odjel surađuje s partnerskim službama u inozemstvu i kao rezultat te suradnje jest relokacija više svjedoka i članova njihovih obitelji u druge zemlje. Naravno, u više slučajeva izvršen je prihvat svjedoka i članova obitelji iz drugih zemalja na područje Hrvatske. Međutim, važno je spomenuti da, sukladno usvojenoj metodologiji rada s svjedocima i njima bliskim osobama, garantiramo sigurnost, potrebnu psihološku, socijalnu i pravnu pomoć te ekonomsku potporu - rekao je glavni ravnatelj Grbić.

Značajan je također i segment rada pružanje kratkotrajne zaštite svjedocima kojima je određena sudska zaštita - i to najčešće u postupcima koji se odnose na ratne zločine i organizirani kriminalitet. Posebice treba istaknuti kako naš Odjel za zaštitu svjedoka ima vlastitu logistiku, što znači da osim operativnih poslova samostalno obavlja i financijsko-tehničke poslove, što je bitan preduvjet uspješnosti rada. Ravnatelj je stoga naglasio kako, gledajući u budućnost, prepoznajemo potrebu da i dalje dograđujemo usvojeni model i to prvenstveno kroz specijalističku edukaciju službenika te usvajanje znanja na međunarodnoj razini te da je upravo stoga sudjelovanje u radu Europske mreže stručnjaka za zaštitu svjedoka pod okriljem Europola za nas je iznimno važno. - Ova Konferencija sigurno će uvelike doprinijeti stjecanju novih znanja i usvajanju novih tehnologija. Istodobno će, iskreno se nadam, pridonijeti i uspostavi te održavanju novih povjerljivih kanala suradnje - nastavio je svoje izlaganje Oliver Grbić.

Zbog naših nastojanja da ispunimo sve kriterije za ulazak u Europsku uniju, pred hrvatsku policiju je stavljen cijeli niz zahtjeva koje treba ispuniti, a jedan od vjerojatno najznačajnijih je i uspješna borba protiv korupcije i organiziranog kriminaliteta. Pomno se ocjenjuje što hrvatske vlasti čine u tom području i kakvi su naši realni rezultati. - Zaštita svjedoka definitivno predstavlja jedan od važnih alata u borbi protiv organiziranog kriminaliteta, korupcije i ostalih složenih oblika kriminaliteta, jer se ta zaštita pokazala kao učinkovito sredstvo u zaštiti osoba koje su izložene životnoj opasnosti, zbog iskazivanja u kaznenim postupcima za teška kaznena djela. Jedino pod uvjetom da smo svjedoke sposobni primjereno zaštiti možemo očekivati da će oni sudjelovati u kaznenim postupcima te doprinijeti pozitivnim sudskim presudama istaknuo je na kraju glavni ravnatelj Oliver Grbić te zaželio sudionicima puno uspjeha u radu tijekom Konferencije te da iz Dubrovnika odu bogatiji znanjem i iskustvom, ali i zadivljeni ljepotom ovog dijela hrvatskog Jadrana.



Stranica