Međunarodni seminar o oduzimanju protupravno stečene imovinske koristi i pranju novca

Slika topvijesti/godina2010/svibanj/dea01.jpg

Od 24. do 28. svibnja u dubrovačkom Hotelu „Palace“ održan je seminar na temu Pranje novca i oduzimanje protupravno stečene imovine. Prisustvovalo je 40 predstavnika policije te državni odvjetnici specijalizirani za kriminalitet droga i financijske istrage

 
Foto:
PU dobrovačko-neretvanska
 

Od 24. do 28. svibnja u dubrovačkom Hotelu „Palace“ održan je seminar na temu Pranje novca i oduzimanje protupravno stečene imovine. Prisustvovalo je 40 predstavnika policije te državni odvjetnici specijalizirani za kriminalitet droga i financijske istrage iz Hrvatske, Slovenije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine te Srbije kao i eksperti iz DEA-e - američke Agencije za borbu protiv droge.

Na današnjoj svečanosti zatvaranja ovog specijalističkog treninga govorili su zapovjednik jedinice TRIC John Callery, regionalni ataše regionalnog ureda DEA-u u Beču Ira Israel i zamjenik glavnog ravnatelja hrvatske policije Milijan Brkić. Govornici su naglasili njihov zajednički cilj: otkrivanje i procesuiranje kaznenih djela pranja novca, istraživanje i utvrđivanje imovine koja potječe iz počinjenja kaznenih djela, naročito onih vezanih uz kriminalitet droga.

Povodom održavanja ovog trećeg po redu treninga, kojeg je zajednički organizirala DEA-e i hrvatska policija, zamjenik Brkić je pozdravio prisutne u ime ministra unutarnjih poslova Tomislava Karamarka i glavnog ravnatelja policije Olivera Grbića. Naglasio je kako je ovaj seminar pokazatelj dobre suradnje i međusobnog povjerenja između hrvatske policije i DEA-e. Organizirani kriminalitet te zlouporaba droga, kao njegov sastavni dio, negativne su pojavnosti koje izravno utječu na političku i ekonomsku stabilnost svake zemlje, na sigurnost, vladavinu prava i razvoj demokracije, kao i na temeljna prava i slobode građana. Istaknuo je današnje djelovanje organiziranog kriminaliteta koje zahtjeva energičan odgovor kroz dobar kaznenopravni sustav, uređeno zakonodavstvo te modernu organizaciju rada policije i državnog odvjetništva. Specijalistička obuka policijskih službenika i adekvatno opremanje specijaliziranih policijskih službi trajna je obveza hrvatske policije, kako bi bila u stanju prepoznati i suzbijati najnovije metode djelovanja organiziranih kriminalnih skupina.

Uspješna suradnja DEA-e i hrvatske policije započela je još 1994. godine, a ona traje i danas - i to ne samo na edukativnom planu već i kroz provedbu zajedničkih međunarodnih operativnih akcija.

- Sprječavanje pranja novca nije samo borba protiv kriminala, već je to i nastojanje da se očuva integritet financijskih ustanova i financijskog sustava u cjelini. Stoga je u uspješnom sprječavanju pranja novca jedan od ključnih čimbenika razvoj međunarodne suradnje, korištenje međunarodnih i učinkovitih metoda te redovito stručno usavršavanje te razmjena iskustava i znanja među ekspertima koji se bave ovom problematikom - istaknuo je zamjenik Brkić.

Na samom kraju svečanosti svim sudionicima seminara podijeljene su diplome o uspješno završenom tečaju.

 


Stranica