- Objavljeno: 19.11.2014.
Izvanredna konferencija za medije: Operativna akcija "Family"
Foto: PU dubrovačko-neret.
U Policijskoj upravi dubrovačko-neretvanskoj danas je održana izvanredna konferencija za medije na kojoj su prezentirani rezultati kriminalističkog istraživanja u sklopu operativne akcije „Family“. Riječ je o akciji međunarodnog karaktera čiji je nositelj Policijska uprava dubrovačko-neretvanska.
O pojedinostima akcije na konferenciji su, uz načelnika PU dubrovačko-neretvanske Tonćija Radibratovića i voditelja Službe kriminalističke policije Đura Đurkovića, govorili i predstavnici Granične policije Bosne i Hercegovine i to Josip Šako, šef Odsjeka za istrage Centralnog istražnog ureda i Eldin Smailagić, inspektor za istrage u Centralnom istražnom uredu.
Operativna akcija „Family“
Policijski službenici PU dubrovačko-neretvanske u koordinaciji sa Službom organiziranog kriminaliteta PNUSKOK-a i USKOK-om, i u suradnji s dvjema policijskim upravama i to Međimurskom i Varaždinskom te Graničnom policijom Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine, proveli su kriminalističko istraživanje nad ukupno 15osoba zbog sumnje u udruživanje za počinjenje više kaznenih djela vezanih za krijumčarenje ljudi.
Temeljem početnih saznanja PU dubrovačko-neretvanske o organiziranoj skupini koja se bavi krijumčarenjem osoba, u koordinaciji s USKOK-om, početkom ožujka 2014.g. započelo se sa provođenjem operativne akcije „Family“.
Prikupljena saznanja ukazivala su kako se državljani Turske krijumčare iz Bosne i Hercegovine preko teritorija Republike Hrvatske u cilju dolaska do zemalja Europske unije. Kao rute krijumčarenja iz Bosne i Hercegovine u Republiku Hrvatsku utvrđena su područja između Metkovića i Vrgorca, odakle su se strani državljani redovnim autobusnim linijama ili osobnim vozilima prebacivali do Zagreba, Varaždina i Čakovca gdje im se na raznim lokacijama organizirao smještaj nakon čega su se opet nezakonito prevozili na područje Republike Slovenije i dalje prema Italiji i Austriji.
Do sada provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđena je osnova sumnje kako su se osumnjičene osobe povezale s ciljem stjecanja protupravne imovinske koristi te su u više navrata organizirali nezakonito prebacivanje najmanje 21 državljanina Turske, od kojih je njih 10 zatečeno i procesuirano od strane više policijskih uprava na području Republike Hrvatske. Sumnja se da je novčani iznos za koji je organizirana skupina nezakonito prebacivala osobe iz Turske do krajnjeg odredišta u zemlje EU, iznosio najmanje 5 500 EUR-a po osobi. Dio spomenutog iznosa dobivali su osumnjičeni državljani Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine, koji su pripadnici ove zločinačke organizacije.
Ovo višemjesečno kriminalističko istraživanje rezultiralo je uhićenjem četiri muške i jedne ženske osobe na području Varaždinske i Međimurske županije, koji su po završetku kriminalističkog istraživanja privedeni pritvorskom nadzorniku, dok je protiv još dvije muške osobe kaznena prijava podnesena redovnim putem. U sklopu ove akcije na području Bosne i Hercegovine uhićeno je ukupno osam osoba.
Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta protiv ukupno sedam hrvatskih državljana podnesena je kaznena prijava zbog osnova sumnje da su počinili više kaznenih djela „Protuzakonito ulaženje, kretanje i boravak u Republici Hrvatskoj“ iz čl. 326. st. 1. Kaznenog zakona, u svezi kaznenog djela „Počinjenje kaznenog djela u sastavu zločinačkog udruženja“ iz čl. 329. st. 1. toč. 2. istog zakona.